Блог Питання-відповідь: Хто такий директор?
Головна / Блог / Tilda – яка є нова альтернатива російському конструктору лендінгів?
22 листопада 2023

Питання-відповідь: Хто такий директор?

Ольга Цюра (Радзівілл)
Засновниця «Радзівілл та партнери»

Директор — це виконавчий орган підприємства, права/обов’язки якого прописані передусім у Цивільному Кодексі України  й інших актах цивільного законодавства ( ст. 39 Закон України «Про ТОВ…» «Виконавчий орган товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є "директор", якщо статутом не передбачена інша назва.»)
Генеральний директор, згідно ст. 39 Закон України «Про ТОВ…» Статутом може бути встановлено, що виконавчий орган товариства є колегіальним, та визначено його кількісний склад. Назвою колегіального виконавчого органу є "дирекція", а його голови - "генеральний директор", якщо статутом не передбачені інші назви», таким чином:
Генеральний директор — це головна особа на підприємстві (в об’єднанні підприємств), у підпорядкуванні якого перебувають декілька директорів, наділених визначеними повноваженнями.
Хто може бути директором ТОВ ?
Керувати підприємством, установою, організацією може як сам власник (засновник), так і найманий працівник.
Директор - власник підприємства
Насамперед розглянемо правомірність здійснення засновником функцій директора.
Якщо власник підприємства особисто виконує функції директора, то, звісно, він хоче оптимізувати витрати свого бізнесу. Адже за такого способу керування підприємством не потрібно себе працевлаштовувати, сплачувати собі заробітну плату та здійснювати відрахування до бюджету ПДФО, ЄСВ та військовий збір).
Укладати трудовий договір із директором-засновником не потрібно.
Директор - найманий працівник
Процедура оформлення трудових відносин із директором — найманим працівником повністю протилежна процедурі оформлення директора-засновника, оскільки директор — найманий працівник виконує трудові обов’язки згідно з внутрішніми документами підприємства, офіційно працевлаштований, отримує заробітну плату та інші трудові гарантії (відпустка, лікарняний тощо). За такого директора потрібно сплачувати ПДФО, ЄСВ та військовий збір.
Скільки отримує директор підприємства в Україні?
В середньому «Директор підприємства» в Україні заробляє 42 500 грн. (Київ-50 000 грн. дистанційно 45 000 грн.) Це медіана заробітних плат за даними з 248 вакансій, розміщених на Work.ua із заголовком «Директор підприємства» і за схожими запитами-синонімами «Генеральний директор», «General manager», «Топ-менеджер» та ін. за останні 3 місяці.
Щодо відповідальності директора ТОВ ?
За загальним правилом директор не несе відповідальності за зобов’язаннями чи боргами підприємства.
АЛЕ також у даному разі є окремі випадки, коли директор несе відповідальність:
- якщо директор підприємства завдав підприємству майнової шкоди в результаті відповідних винних дій, наприклад, укладення договорів без згоди засновника, укладення договорів з порушенням норм законодавства та ін.
При цьому директор звільняється від відповідальності, якщо доведе, що шкоду заподіяно не з його вини.
- якщо директор порушує вимоги статуту (дисциплінарна відповідальність, у вигляді дострокового звільнення директора), – наприклад, у разі неподання засновнику фінансової звітності, внесення завідомо неправдивих даних до фінансової звітності, укладення договорів з перевищенням повноважень без отримання згоди від засновників та ін.;
-якщо директор умисними діями довів підприємство до банкрутства, та під час процедури банкрутства у підприємства немає достатнього майна / грошових коштів для покриття боргів перед кредиторами (настає цивільна відповідальність) -на засновників підприємства або керівника чи інших посадових осіб може бути покладена відповідальність за зобов’язаннями підприємства;
-якщо директор товариства не організував своєчасне подання податкової, іншої обов’язкової фінансової звітності до податкових служб чи інших контролюючих органів (адміністративна відповідальність), – на директора можуть бути накладені штрафи, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення;
-якщо директор товариства не організував своєчасну та повну оплату податків, у розмірі до 20 тис. дол. США (адміністративна відповідальність), – на директора можуть бути накладені штрафи, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення;
- якщо директор порушує вимоги законодавства про працю (адміністративна або кримінальна відповідальність, залежно від характеру правопорушення), – невиплата заробітної плати працівникам, наймання працівників без офіційного працевлаштування, незаконне звільнення працівників з роботи та ін.;
-якщо директор вчиняє кримінальні злочини (настає кримінальна відповідальність), – наприклад, якщо товариство здійснює відмивання «брудних» грошей, здійснює фінансування тероризму, шахрайство, здійснює торгівлю людьми чи зброєю, несплата підприємством податків у великих розмірах (орієнтовно у розмірі від 20 тис.дол.США), інші злочини.
Таким чином, на підставі наведеного, що зазвичай засновник не несе відповідальності за дії створеного ним ТОВ (за винятком окремих випадків). У свою чергу, директор компанії несе безпосередню відповідальність за діяльність товариства, оскільки є повноправним виконавчим органом, який самостійно здійснює керівництво підприємством.