Блог Як перевірити бухгалтера чи бухгалтерію?
Головна / Блог / Tilda – яка є нова альтернатива російському конструктору лендінгів?
12 лютого 2024

Як перевірити бухгалтера чи бухгалтерію?

Ольга Цюра (Радзівілл)
Засновниця «Радзівілл та партнери»

Як перевірити бухгалтера чи бухгалтерію?

Закінчився рік і настав час підбивати підсумки і в тому числі підсумки фінансові. Якщо у вас є свій бізнес або Ви директор, то вам буде цікаво розуміти, який ваш прибуток реальний і прибуток, який є у вас у звіті для податкової, що у вас з активами та пасивами, якщо вам знадобиться кредит у банку - дадуть вам або ні й багато інших питань. На ці питання, найчастіше може дати відповідь ваш бухгалтер, якщо ви у всьому довіряєте бухгалтеру- вам пощастило!
Але все ж таки як перевірити роботу бухгалтера? Отже, для елементарної перевірки беремо оборотно-сальдову відомість- річну.
Сальдо початку періоду – це залишки з рахунку початку формування відомості (наприклад, 01.01.2023); обороти за період-рух ресурсів за обраний період (наприклад-01.01.23-31.12.2023); сальдо на кінець періоду - залишки на кінець формування звіту (наприклад - 31.12.2023). Дебет-ресурси (гроші, основні засоби, борги ваших покупців, переплата по податках та інше), які у вас є. Кредит- ваші борги (постачальникам, невідвантажений товар/послуга, борги перед бюджетом та інше).
Як перевіряти бухгалтерські рахунки? Для перевірки залишків за бухгалтерськими рахунками, необхідно розшифровувати дані рахунки, де ви побачите з чого складаємо підсумкова сума.
За всіма активами та пасивами на підприємстві до 30 листопада проводиться інвентаризація, після чого визначається фактична наявність ресурсів та боргів підприємства.
Рахунки 10,11 - основні засоби (машини, обладнання, столи, ноутбуки і т.д.)
Рахунок-12 - нематеріальні активи (сайт, торгова марка, патенти тощо)
Рахунок 13 - знос основних засобів та нематеріальних активів
Факт зносу перевіряється рахунок 10,11,12 мінус «-« 13
Звіти: Відомість амортизації ОЗ, НМА
Рахунок 15 -не введені в експлуатацію основні засоби чи нематеріальні активи, отже кошти, витрачені на закупівлю основних засобів, не потрапили у витрати, отже податок з прибутку буде більше.
Рахунки 20 та інші – це ваші матеріали (канцтовари, будматеріали, бензин тощо), які у вас на складі і не списані. Перевіряються фактичною інвентаризацією. Не списані матеріали, це збільшення податку прибуток.
Рахунок 22 - невидані малоцінні предмети, що швидко зношуються, тобто вони у вас на складі і не потрапили у видаткову частину підприємства, це збільшення податку прибуток.
Рахунок 23 – якщо у вас є виробництво готової продукції або виробництво послуг. Цей рахунок відкривається та закривається помісячно. Залишки за цим рахунком можливі, якщо у вас є на складі незавершене виробництво, якщо ні, то залишків не повинно бути на кінець місяця.
Рахунок -26 – готова продукція. Це продукція, яка виробила ваше підприємство. Інвентаризуємо та перевіряємо.
Рахунок 28-товари. Це куплені товари для перепродажу, які не підлягають переробці доробки – простіше купив-продав. Інвентаризуємо та перевіряємо.
Рахунок – 30 каса. Це каса готівки. Повинен бути ліміт каси (залишок коштів на кінець дня) Якщо немає даного ліміту (якщо у вас не роздрібне підприємство, то вам не потрібен цей ліміт), то на кінець дня, місяця на рахунку має бути «0».
Рахунок 31 (гривня та валюта) – перевіряємо по залишках коштів у банку (банківська виписка)
Рахунок 315- якщо ви платник ПДВ, залишок несписаних грошей податкової з вашого ПДВ рахунку. Перевірка у кабінеті платника податків вашого підприємства.
Рахунок -36 – тут ваші боржники за товарами та послугами, які ви надали покупцям (дебіторська заборгованість)
Рахунок 3711- ваші передоплати постачальникам, за якими ви не отримали товари/послуги чи немає первинних документів за даними сплатами
Рахунок -3721 -інформація з авансових звітів ваших співробітників (КТ залишок- ви повинні співробітнику ДТ залишок - ваш співробітник не відзвітував за отримані гроші під звіт)
Рахунок – 401 – ваш статутний капітал, згідно зі статутними документами
Рахунок- 44 інформація щодо прибутку та збитків, дана інформація повинна відповідати у вашому балансі
Рахунок-63 – інформація про ваших кредиторів (кому ви винні), отримали товари/послуги та не сплатили
Рахунок- 6411 ПДФО – у кабінеті платника податків перевірити не можна, помилки може виявити при перевірці податкова і якщо знайде -штрафи з недоїмки від 5 до 50% від суми недоїмки
Рахунок-6412 інформація на даному рахунку має відповідати декларації з ПДВ
Рахунок 6413 - податок на прибуток, перевірка в кабінеті платника податків
Рахунок 642 – найчастіше тут дані щодо військового збору, у кабінеті платника податків перевірити не можна, помилки може виявити при перевірці податкова і якщо знайде штрафи з недоїмки від 5 до 50% від суми недоїмки
Рахунок 6441 - податковий кредит ПДВ - є право на податковий кредит
Рахунок 6442 - податковий кредит ПДВ – є право на податковий кредит, але немає в обліку або контрагент не виписав та не зареєстрував податкову накладну
Рахунок 651- інформація щодо ЄСВ. Перевірка в кабінеті платника податків вашого підприємства.
Рахунок 66 – інформація про наявність чи відсутність заборгованості із зарплати працівників
Рахунок 6811 – ваше підприємство отримало передоплату, але не надало товари/послуги або в обліку не відображено реалізацію товарів/послуг.
Рахунок 685 - це ваші інші кредитори (позики, кредити)
Далі йдуть рахунки не балансові (7 клас (доходи) та 9 клас (витрати), і вони відображаються у формі №2 Звіт про фінансові результати
Сподіваюся, Ви переконалися, що не знаючи бухгалтерії, можна зрозуміти, що там робиться і як перевірити. Я б як власник перевірила рахунки дебіторської та кредиторської заборгованості, відповідність в обліку та кабінеті платника податків суми податків, декларація ПДВ та її правильне відображення в обліку.

Якщо Вам потрібна консультація чи допомога – завжди раді допомогти!

Ольга Цюра

38 067 858 44 68 Viber, Telegram, WhatsApp